PORADNA PRO RODIČE A BLÍZKÉuživatelů návykových látek

Experimentují vaši blízcí s drogami? Užívají drogy už dlouho a vám docházejí síly?

ZEPTAT SE Poslední odpovědi

6. Pořád chodí na house party

Nikdy jsem si nemyslel,

že mi svět, ve kterém se moje dcera pohybuje, bude takhle cizí! A už se ani neptám, protože když se zkouším moc vyptávat, dává mi najevo, že jsem ze staré školy. Ale já opravdu nerozumím, jaká je to zábava na takové "hauspárty", když tam holka tancuje od večera do rána, bez kluka, jen sama pro sebe  si v chumlu lidí tancuje při muzice, která se vůbec nepodobá ničemu, co znám!  Ptal jsem se jednou, o čem, si tam povídají, a ona řekla: o ničem. Divné, ne? Ne že bych se za mlada nebavil, ale naše tancovačky, to bylo něco docela jiného.

 

A ona chodí na ty párty pořád, nejen v pátek nebo v sobotu, ale už i  během týdne.  Potom vyspává, ale když jde takhle nevyspalá do práce, zač to může v té práci stát! Pár dní je vždycky jako vygumovaná, bez jiskry, večer na chvíli zmizí za kámoši a kámoškami povědět si, do jakého klubu půjdou příště. Vlastně se o nic jiného nezajímá, žije od jedné párty k druhé.  A s žádným klukem normálně nechodí, žádné zaláskování, to mě zaráží. S někým asi spí, bude jí 20, ale kdo ví, jestli ne s těmi kámoši na střídačku nebo tak porůznu, koho v klubech potká a sama si to třeba ani nepamatuje, s kým  - to by z ní spíš dostala její máma, ale ta má už dávno vlastní život.  Jinak je  holka celkem hodná, nekouří a skoro nepije, opravdu se mi nikdy neopila. Já jsem na víno, protože jsem z vinařského kraje, ale jí ani to víno nechutná. Školou proplula bez malérů, ale když jsem se jí ptával, co chce dělat po maturitě, vždycky odpovídala, že neví. Na vysokou nešla, i když na to možná měla hlavu, dělá v bance, ale jestli jí to baví, sám  nevím. Říká že ano, ale tváří se otráveně, jako kdybych se jí ptal na něco nesmyslného.

 

Asi jí nemůžu mluvit do života, je už velká, ale vždycky budu její táta. Když člověk něčemu  nerozumí, začne mít strach, to je normální, ne? Jednou jsem chtěla vědět, jestli se na takové "hauspárty" neberou drogy a moje dcera, zase s tím výrazem, že jsem spadl s višně, mi říkala: "Ale tati, co tě to napadá, žádné drogy tam nejsou!" Prý si  tam někdy koupí jenom nějaké pilule proti únavě, aby vydržela tancovat celou noc a mohla se líp vcítit do tance a do druhých... Pilule na to, aby se mohla vcítit? Co to je za mládí, když člověk potřebuje nějaké pilule, aby se bavil? Ale prý to tak dělají všichni. A na house party chodí také všichni. Tak na tom snad nebude nic tak hrozného, třeba je to přejde. Je to jiný svět, ale připadá mi, že to ti mladí mají dneska obzvlášť těžké. Prý jsou po těch pilulích všichni kolem skvělí, hodní, je to lepší než normální život, kde se pořád někdo hádá a podráží - děvče moje, to už opravdu ve dvaceti znáš život z téhle stránky?

Fakta - o taneční scéně a jejích drogách

Taneční parties se u nás rozšířily koncem 90.let.  Jde o typický jev velkých měst a rekreačních center, od tradičních diskoték se odlišuje specifickou hudbou (styl house, rave, techno a jiné). V r.2001 nabízely kluby v Praze a nejbližším okolí každý  všední den průměrně 5 takových akcí, v pátek a v sobotu 15.  Vedle toho existuje řada akcí soukromých. Průměrný  věk návštěvníků se pohybuje okolo 20. V jednom průzkumu se zjistilo, že asi 90% návštěvníků je svobodných, 2/3 jsou studující, 1/3 mladí zaměstnaní (převážně v jiných než dělnických profesích) nebo podnikatelé.   Stejný průzkum uvádí, že nejčastěji užívanou drogou mezi nimi je marihuana (88%), extázi užívalo 20%, stejně jako pervitin a halucinační drogy. Podle jiného průzkumu je však extáze jasně nejoblíbenější drogou  pro 93% návštěvníků tří vybraných mimopražských klubů.  Průměrná dávka činila  1,5 tablet během noci.  Uživatelé extáze ji pokládají za příjemnou a bezpečnou drogu, na níž nevzniká závislost a kterou lze mít dlouhodobě pod kontrolou. Je lepší než alkohol, "protože po ní není člověku špatně."  Odmítají heroin a pervitin jako drogy, které pravidelně vedou k závislosti ("Nejsem žádný feťák, jen se ráda bavím," říká účastnice jednoho průzkumu). Protože se místo extáze často prodává pervitin a jemu podobné látky nebo je droga znečištěna škodlivou příměsí, provádějí pracovníci některých nestátních organizací přímo v klubech na požádání chemickou zkoušku. 

Často kladená otázky: jsou marihuana, extáze a podobné drogy "přestupní stanicí" pro pervitin a heroin?

Teorie "vstupních" drog je často špatně vysvětlovaná a někdy dokonce zneužívaná. Zeptáme-li se závislého na heroinu, s čím začínal, velmi často opravdu řekne, že s marihuanou, pak si k ní  přidal třeba LSD, pak přešel na pervitin a z pervitinu na heroin.  Ale vezmeme-li si to obráceně, jen asi 3-5% těch, kteří před časem  kouřili "trávu", se k závislosti na heroinu dopracovalo. Někdy uváděných 75% je odborně nepodložený nesmysl.  V zahraničí je naopak jasně vidět, že uživatelé drog jako marihuana, extáze a LSD  a uživatelé "tvrdých" drog jsou dvě odlišné a oddělené skupiny: zatímco první se stále zvětšuje, druhá už příliš neroste. Tento trend, způsobený širokou dostupností "tvrdých" drog, se rýsuje i u nás. Nezapomínejme také, že nejčastější "vstupní drogou" je alkohol (a tabák). Čím dřív začne dospívající člověk pravidelně pít, tím je pravděpodobnější, že se nakonec dostane k "tvrdým" drogám.

 

Ale i když marihuana, extáze a podobné drogy samy málokdy vedou k závislosti či k přestupu do světa "tvrdých" drog, riziko existuje a nelze dopředu vědět, zda se u konkrétního člověka nenaplní. Navíc jejich užívání může vést k  poškození  tělesného i duševního zdraví. "Nejlepší je nebrat" platí i pro tyto drogy.  

Rada, jak ušetřit - SEBE

  • Nepodporujte své dítě vpřesvědčení, že ničemu nerozumíte - nestrašte je, že jakákoliv droga znamená úpadek a ohrožení života. Zná ze svého okolí řadu případů, kdy to tak není (nebo dosud není) a nebude vás brát vážně. Raději mu vysvětlete skutečná rizika.
  • Nepodporujte své dítě vpřesvědčení, že se svámi nedá o ničem mluvit - nemluvte jenom o tom, o čem sami chcete a nepeskujte je, že říká pitomosti, když se nějak projeví. Raději je vyslechněte je a řekněte svůj názor tak, abyste dítě neponížili a neshodili - sami sebe přece trochu shodit umíte, ne?
  • Nepodporujte své dítě vpřesvědčení, že kouření a pití ve školním věku je vpořádku, když to dělá táta nebo máma ve věku dávno již ne školním. A jestli kouříte, respektujte, že vaše dítě je nekuřák.
  • Nepodporujte své dítě vpřesvědčení, že být dospělý je nudné, nezábavné a strašlivě náročné. Mějte názory, zájmy a hodnoty a diskutujte o nich, i když třeba hned nepřesvědčíte. Pojednejte svůj život tak, aby vás těšil a neubíjel, i když to není vždycky snadné - vaše dítě se nebude dospělosti tolik bát nebo jí opovrhovat, a třeba nebude mít chuť se jí bránit drogami.

 

Top