PORADNA PRO RODIČE A BLÍZKÉuživatelů návykových látek

Experimentují vaši blízcí s drogami? Užívají drogy už dlouho a vám docházejí síly?

ZEPTAT SE Poslední odpovědi

1. Mne se to netýká

Nikdy jsme si nemysleli,

že budeme radit jiným rodičům, ale možná po tom, co jsme prožili, nám budete věřit. Těch zpráv a informací je kolem vás plno. Někteří tvrdí, že tyhle věci prostě přišly a hned tak neodejdou, musíme se naučit s nimi žít. Jiní prohlašují, že se proti nim musí tvrdě zakročit, už kvůli bezpečí našich dětí. Jde vám z toho hlava kolem,  někdy se bojíte a v duchu se ptáte: "Což jestli můj syn...? Což jestli moje dcera...?"    Jindy už to k vám vůbec nedoléhá, říkáte si: "Mne se to netýká, u nás doma se nic takového stát nemůže." A mezitím možná právě váš syn nebo vaše dcera, teď nebo někdy v budoucnosti...

 

O čem mluvíme? Přece o drogách. My jsme na tom před několika lety byli úplně stejně. Pak jsme si prodělali strastiplné roky s naší dcerou, ani se nám to nechce všechno vyprávět: nakonec se dcera dopracovala k závislosti na heroinu, dostala se úplně na dno  a my s ní.   Dlouho to bylo úplně bezvýchodné, teď  se přece jen po několika nezdarech drží v léčbě  už čtvrtý měsíc a snad se blýská na lepší časy. Ale napadá nás: kdybychom si před několika lety neříkali, že se nás to netýká ... možná  bychom tomu nedokázali zabránit, ale asi bychom si počínali rozumněji.

 

Na druhou stranu se nám hodilo, že jsme byli vždycky dobrá dvojka, věřili jsme si a stáli jsme při sobě. Už za svobodna jsme jeden o druhém říkali, že je kluk a holka do nepohody, a když nepohoda přišla, mohli jsme se opravdu jeden na druhého spolehnout. Pro naši  dceru i pro nás to bylo strašně důležité. Neumíte si představit, jak drogy dokážou zpustošit rodinu, vzít to nejhezčí a vrážet klín mezi lidi. Prostě jsme měli při vší smůle štěstí, že jsme se nepřestali mít rádi.  Jako by ty drogy zároveň říkaly: teď se ukažte, jací opravdu jste...

 

Samozřejmě, nemusí se vám to stát, a moc bychom vám přáli, aby se vám to nestalo.  Ale může se to stát třeba někomu z vašeho nejbližšího okolí - dost nám tenkrát chybělo, že jsme se nemohli poradit třeba s bráchou nebo se švagrovou, naši příbuzní tenkrát nevěděli o drogách a věcech okolo o nic víc než my. A dlouho nám trvalo, než jsme se přestali stydět za to, že máme o svou dceru strach. Víte, ty děti dneska ... vědí toho o drogách hodně, asi víc než vy, ale když se rodiče také snaží něco se dozvědět, nemohou udělat chybu.

 

Fakta - o rozšíření drog

Podle OSN jsou drogy "globálním problémem", což znamená, že se přímo nebo nepřímo týká každé země na světě, každé rodina a každého člověka. Před rokem 1989 nebyly u nás problémy s drogami tak dramatické jako ve vyspělých západních zemích, ale existovaly.  Patřilo k nim zneužívání  léků, těkavých látek (toluen a podobné chemikálie) a kouření marihuany z domácí produkce. Vážnější problémy působily  po domácku vyráběné "tvrdé drogy" - pervitin a braun (látka s podobnými účinky jako heroin). Během 90.let se drogová scéna v České republice postupně přibližovala vyspělým zemím Evropy, které si nástup drog prodělaly 10-15 let předtím. V r.1994 se na trhu objevil heroin, který  vytlačil domácí braun. Kromě toho se rozšířily drogy jako LSD, Extáze a jiné tzv.taneční drogy. Velmi nebezpečná droga kokain se sice přes naše území pašuje, ale její zneužívání je okrajové. 

 

V posledních letech se 40% teenagerů z nich dostalo aspoň jednou do kontaktu s nějakou drogou včetně těkavých látek (19% v r. 1994) a 23% ji užilo více než 5x. Tato čísla nelze podceňovat,  i když pochopitelně ve většině případů nejde o nejnebezpečnější drogy - pervitin a heroin. Ale i jejich výskyt stoupá. K užití heroinu se v r.2000 přiznalo 2,5% teenagerů (necelé 1% v r.1994) a k užití pervitinu 7%.   Počet problémových uživatelů a závislých na heroinu a pervitinu v ČR se odhaduje na 35-40 tisíc.

 

Počet lidí, kteří mají závažné problémy s alkoholem nebo jsou na něm závislí, je však asi 10x vyšší, nemluvě o počtu silných kuřáků, kteří riskují smrtelná onemocnění. Alkohol a nikotin jsou také drogy, ale prodávají se legálně, společnost je na ně zvyklá, toleruje je a často podceňuje jejich nebezpečí. Mezi dospívajícími jsou rozšířené daleko více než nezákonné drogy. Asi 40% teenagerů, chlapců i dívek,  pravidelně konzumuje alkohol, skoro 70% má zkušenosti s kouřením, přibližně 1/5 kouří pravidelně,  mezi chlapci je téměř 1/3 těch, kteří se opíjejí častěji než  5x ročně. Také těkavé látky, dosti rozšířené v určitých skupinách dospívajících, jsou volně prodejné, a přitom jejich  škodlivý vliv na zdraví lze srovnat s "tvrdými" drogami.

 

Základní údaje o hlavních skupinách drog a jednotlivých drogách najde čtenář na posledních stránkách této příručky.


Často kladená otázka:  Co mohou rodiče dělat, aby se jejich dítě ubránilo drogám?

  • Nepodceňujte pití alkoholu a kouření - alkohol a tabák se sice nesmí prodávat osobám mladším 18.let, ale sami víte, že tyhle první drogy dítě okusí už ve školním věku, často právě vrodině a vaším prostřednictvím. Pokud sami kouříte či pijete alkohol, vysvětlete dítěti, proč to děláte a jaká je vaše míra.
  • Buďte opatrní na užívání různých léků, aby vaše děti nepokládaly za normální, že se každou chvíli bere nějaká tabletka pro spaní, pro povzbuzení nebo proti bolestem hlavy a je vždy doma po ruce.
  • Berte výchovu jako jedinečnou práci, která se nedá ošidit. Dítě vkaždém věku potřebuje citové zázemí, jasná pravidla, co je dovoleno a co ne, porozumění svým problémům a vneposlední řadě také chápavé a informované vysvětlování světa, ve kterém se pohybuje. Tak zněj může vyrůst osobnost, která dokáže odmítat různé svody a také drogy.

Rada, jak ušetřit DĚTI 

Buďte pro ně užitečnými rodiči. Neříkejte už teď "Mne se to netýká" a dočtěte aspoň tuto příručku do konce.  Vaše děti, zejména když dospívají, asi opravdu vědí o drogách hodně a možná víc než vy - neměli byste také něco vědět? Nebo se s nimi učte anglicky. Nestačí jenom říkat  NE drogám, je nutné také umět něčemu říkat ANO. Mít kvalitní  zájmy, cíle a hodnoty se hodí v životě každému.

Top